Ogólne informacje o mieście

Opublikowane przez Pietrasik.Ł dnia 09/06/2006 – 08:56 -

13i

Witamy w Ozorkowie

Ozorków – w przeszłości siedziba fabrykanckich rodów, wielkich manufaktur i drobnych rzemieślników, kolebka przemysłu włókienniczego w Polsce, obecnie dwudziestotysięczne miasto, na którego terenie mieszczą się nowoczesne zakłady zlokalizowane w podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To miejsce, gdzie można podziwiać XIX-wieczne pałace i zabytkowe kościoły, a jednocześnie aktywnie wypoczywać, korzystając z atrakcji nowoczesnej Miejskiej Krytej Pływalni „Wodnik”, Miejskiego Zalewu, Parku Miejskiego i uroków krajoznawczych położonych w pobliżu kompleksów leśnych Sokolniki i Grotniki.

Ozorków to także miasto licznych inwestycji infrastrukturalnych, które podnoszą jego atrakcyjność i poprawiają jakość życia mieszkańców.

Położenie

Ozorków zajmuje powierzchnię 15.47 km2, położone jest na wysokości 122–156 m n.p.m. nad Bzurą, będącą lewobrzeżnym dopływem Wisły. Miasto leży w centralnej Polsce, w województwie łódzkim przy Drodze Krajowej nr 1 – głównej trasie komunikacyjnej łączącej południe Polski z wybrzeżem gdańskim, a także w pobliżu autostrady A-2 łączącej wschód i zachód Polski. Miasto posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Łodzią: kolejowe, autobusowe i tramwajowe (historyczna linia tramwajowa 46). Ozorków wchodzi w skład Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej, a odległość od Łodzi wynosi ok. 25 km.

Historia i zabytki

Historia Ozorkowa sięga XIV/XV w., kiedy pojawiła się pierwsza wzmianka o tej miejscowości. Na początku XIX w. ówczesny właściciel Ozorkowa, Ignacy Starzyński, sprowadził sukienników i farbiarzy; w ten sposób zapoczątkował rozwój przemysłu sukienniczego nad górną Bzurą, który rozwinął się na ziemiach Zgierza i Łodzi oraz na okoliczne miasta, tworząc największy w Polsce ośrodek przemysłu włókienniczego.

Z tego okresu pochodzi oryginalny zespół kamienic mieszczańskich i drewnianych, parterowych domów, zbudowanych przez ozorkowskich rzemieślników w XIX w.

Na szczególną uwagę zasługuje pałacowo-fabryczny kompleks rodziny Schlosserów przy ul. Łęczyckiej. Podczas renowacji pałacu odnowiono elewację budynku, ściany, sufity i drzwi oraz cenne elementy wnętrza: stiuki, malowidła oraz witraże. W drugim, także odrestaurowanym  pałacu Schlösserów, który znajduje się przy ulicy Listopadowej, mieści się obecnie Młodzieżowy Dom Kultury. W znajdującym się obok dawnym kantorze handlu hurtowego, z boazerią i sufitem zdobionym sztukaterią oraz malowidłami we wnętrzu, działa Miejska Biblioteka Publiczna.

Do ozorkowskich zabytków należą też Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. św. Józefa, który  znajduje się u zbiegu ul. Wyszyńskiego i pl. Jana Pawła II, ufundowany w 1654 r. przez Jana Szymona Szczawińskiego oraz Kościół Ewangelicko-Augsburski p.w. Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa, u zbiegu ulic Średniej, Wyszyńskiego i Zgierskiej.

Przyroda, rekreacja, wypoczynek

W południowo–wschodniej części Ozorkowa znajduje się sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 12,2 ha, wykorzystywany w celach rekreacyjnych. W sezonie letnim mieszkańcy oraz turyści mogą korzystać z wydzielonego kąpieliska, wzdłuż którego znajduje się piaszczysta plaża. Na terenie usytuowany jest mini plac zabaw dla dzieci, można też korzystać z rowerów wodnych, kajaków i łódek. Nad bezpieczeństwem pływających czuwają ratownicy.

Przy ul. Lotniczej działa Miejska Kryta Pływalnia „Wodnik”, w skład której wchodzą basen sportowy o wymiarach 25 x 12,5 m z 6 torami pływackimi, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, duża zjeżdżalnia, mała zjeżdżalnia dla najmłodszych, jacuzzi, sala fitness, solarium i kompleks nowych saun.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą również korzystać z innych obiektów sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji takich jak zmodernizowana hala sportowa, korty tenisowe i wyremontowane boisko piłkarskie. Na terenie Lasku Miejskiego znajduje się drugie boisko, korty tenisowe oraz strzelnica sportowa.

Kultura, sport, rozrywka

Co roku w mieście odbywa się szereg ciekawych i atrakcyjnych imprez sportowych, turystycznych, kulturalnych i rozrywkowych; wiele z nich o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Fani hip-hopu z całego kraju doskonale znają Ozorków Freestyle Battle, z roku na rok coraz więcej miłośników biegania z całej Polski przyjeżdża na Ogólnopolski Supermaraton 25/50, miłośnicy tańca nowoczesnego świetnie znają Konfrontacje Taneczne OZODANCE, natomiast pasjonaci muzyki klasycznej spotykają się w Ozorkowie na koncertach organizowanych w Kościele Ewangelicko–Augsburskim.

Gospodarka, kierunki rozwoju

O atrakcyjności inwestycyjnej miasta oraz o panującej tutaj atmosferze proinwestycyjnej świadczy zagospodarowanie specjalnej strefy ekonomicznej – Podstrefy Ozorków zarządzanej przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A w Łodzi. Specjalna strefa ekonomiczna przyczyniła się do powstania nowych miejsc pracy z tytułu usług okołostrefowych.  

Aktywny udział w przemianach gospodarczych miasta biorą także małe i średnie przedsiębiorstwa. To one dają zatrudnienie coraz większej liczbie mieszkańców i pobudzają rozwój lokalnej przedsiębiorczości.

Miasto leży w granicach podziemnych wód o znacznym ciśnieniu hydrostatycznym. Wody te zalegające w utworach górnokredowych charakteryzują się dużą miękkością, miejscami są zmineralizowane, a temperatura niektórych odwiertów przekracza 200°C. Istnieją tutaj potencjale możliwości do wykorzystywania bogactw naturalnych miasta w zakresie „produkcji wody”. W związku z tym, w mieście mogą być lokalizowane działalności „wodochłonne”.

Ozorków jest zainteresowany podjęciem współpracy z nowymi przedsiębiorcami. Miasto dysponuje przygotowanymi pod inwestycje terenami aktywności gospodarczej, zarówno pod działalność przemysłową, jak i usługową, a także budownictwo mieszkaniowe. Pracownicy Urzędu Miejskiego udzielą każdemu potencjalnemu inwestorowi wszelkich informacji na temat możliwości podjęcia działalności na terenie Ozorkowa.


Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe