Bezrobotny nie znaczy bezczynny

Opublikowane przez Wydział OS dnia 19/03/2013 – 15:28 -

Dekoracje wielkanocne, wyroby ceramiczne, ozdoby z filcu artystycznego i biżuterię na każdą okazję można oglądać do 23 marca na wystawie, którą  otwarto 18 marca w Młodzieżowym Domu Kultury im. Małego Księcia. Eksponaty zostały wykonane przez uczestników projektu aktywizacji osób bezrobotnych, prowadzonego w ramach Klubu Integracji Społecznej „Szansa” w Ozorkowie.

W uroczystym otwarciu wystawy, poza osobami zaangażowanymi w projekt, uczestniczyli m.in. Burmistrz Miasta Jacek Socha, Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Kłopocki i Lidia Elert, wspierająca społecznie osoby bezrobotne.

- Udział w tego typu projekcie to szansa dla osób pozostających bez pracy na podniesienie kwalifikacji, rozwój umiejętności, poznanie nowych osób i przede wszystkim znalezienie pracy – mówił burmistrz – bardzo się cieszę, że kilkadziesiąt osób z naszego miasta zdecydowało się uczestniczyć w tym programie.

Lidia Elert podkreśliła, jak ważne dla osób pozostających bez pracy jest wsparcie, wspólna aktywność i przede wszystkim wiara w to, że nigdy nie jest za późno na pozytywne zmiany.

- Udowodniliście Państwo, jak dobre efekty przynosi działanie według waszej dewizy, czyli „Bezrobotny nie znaczy bezczynny” – dodała Lidia Elert.

Po uroczystym otwarciu wystawy przez burmistrza i koordynatorkę projektu Annę Wilczkowską, autorzy prac i zaproszeni goście, przy okazji oglądania eksponatów, dzielili się wrażeniami i doświadczeniami związanymi z udziałem w projekcie.

Program realizowany jest od sierpnia 2011 r. i zakończy się w grudniu 2013 r. Skierowany jest do osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, w tym osób uczących się lub kształcących, powracających na rynek pracy po leczeniu, czy pobycie w zakładzie karnym, niepełnosprawnych, należących do mniejszości narodowych i etnicznych.

W ramach projektu uczestnicy mogą skorzystać bezpłatnie z szeregu szkoleń, warsztatów i porad takich jak: porady prawne, psychologiczne, spotkania z doradcami zawodowymi i pracownikami socjalnymi.

Uczestnicy biorą udział w warsztatach w zakresie posługiwania się komputerem, asertywności i komunikacji, ABC rynku pracy, wizażu i kosmetyki, obsługi kas fiskalnych, rękodzielnictwa i podstaw aranżacji wnętrz. Poza tym uczą się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, jak powinno wyglądać profesjonalne cv, jak odnaleźć się w trudnych sytuacjach zawodowych i dopasowywać do siebie różnego rodzaju prace, a także jak założyć własną firmę. Uczestnicy mogą też brać udział w zajęciach ruchowych takich jak fitness, jazda konna, basen, joga, aerobik. Dla najaktywniejszych osób przewidziany jest kurs prawa jazdy kat. B.

Wystawa, którą można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury, była zwieńczeniem drugiej tury projektu, w którym uczestniczyło 30 osób z Ozorkowa.

Obecnie trwa nabór do kolejnej, trzeciej tury programu. Zainteresowani udziałem w projekcie proszeni są o kontakt telefoniczny pod nr 501 135 479, w godz. 10.00 – 16.00. Warsztaty odbywają się w budynku przy ul. Listopadowej 9a, lokal 106.

Realizatorem projektu jest Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Łodzi.

 

 


Bez kategorii | Brak komentarzy »